Dotace Oprav dům po Babičce

Nový dotační program "Oprav dům po babičce" nabídne lidem možnost získat dotaci od Ministerstva životního prostředí až přes milion korun na úpravy jejich domů. Program spadá pod Novou zelenou úsporám a zaměřuje se na rodinné domy a chaty určené k trvalému bydlení.
Dotace lze čerpat na zateplení starších rodinných domů, rekreačních chat nebo chalup s pevnými základy, které majitelé podali žádost o stavební povolení nebo ohlášení před 1. červencem 2013. Dům musí splňovat požadované energetické parametry a žadatel musí být majitelem nemovitosti a mít v ní trvalý pobyt.
Dotace se také vztahuje na stavbu nového domu na místě staršího, zbouraného domu či chaty, pokud nový dům splňuje energetické parametry a je postaven na základech starší budovy. Program podporuje také další úpravy, jako je instalace solárních panelů, tepelných čerpadel nebo zelených střech.
Maximální výše podpory na zateplení je jeden milion korun, které se mohou díky bonusům ještě zvýšit. Kromě zateplení se poskytují dotace na další úsporná opatření, jako jsou nové zdroje energie, fotovoltaika nebo dobíjecí stanice pro elektroauta. Rodiny s nezaopatřenými dětmi získávají za každé dítě bonus.
Program "Oprav dům po babičce" je zaměřen především na mladé rodiny a nabízí možnost získat dotaci předem, takže lze provést úpravy s menšími vlastními náklady nebo úvěrem. Od roku 2024 budou stavební spořitelny nabízet zvýhodněné úvěry vázané na tento program s úroky od tří do čtyř procent.
Žádosti o dotace se budou přijímat od září 2023 a program je otevřen až do roku 2030. Dotace je možné čerpat zpětně na úpravy, které byly realizovány po 1. lednu 2021. Program cílí na obce v znevýhodněných krajích a sociálně ohrožených územích a je určen pouze pro ekonomicky aktivní fyzické osoby, které jsou majiteli nemovitosti a mají v ní trvalé bydliště.

Nezávazná poptávka - podklady pro dotaci

Poptání ceny dotace "Babička"